Graševina, kao sorta koja već dugo obitava u kontinentalnom dijelu Hrvatske, čini čak četvrtinu svih vinograda kod nas. Iako podrijetlo graševine nije jasno dokazano, smatra se autohtonom sortom, kako ističe sommelier Mario Meštrović. On je bio voditelj ekskluzivne vinske degustacije različitih stilova graševine iz Požeško-slavonske županije, održane u Vinoteci Business Cluba 5 u Zagrebu. Ovaj događaj predstavlja integralni dio sveobuhvatnog projekta Svijet Graševine, koji se pretvara u prekrasnu turističku priču.
Degustacija je obuhvatila različite stilove graševine, uključujući pjenušce, svježa i odležana vina, te predikatna vina. Fokus je bio na karakteristikama sorte, a degustacija je provedena slijepo, otkrivajući etikete tek na kraju. Među izdvojenim vinima bio je izvanredan pjenušac od 100 posto graševine, s voćnim aromama kruške i jabuke te bijelog cvijeća, s izbalansiranom sortnom gorčinom. Slijedio je još jedan iznimno svježi pjenušac s živim mjehurićima i bogatim mineralnim okusom, te svježe graševine berbe 2022., svaka s jedinstvenim karakteristikama.
Od odležanih graševina, posebno se istaknula ona s zrelijim aromama, bogatog intenziteta i snažnijim tijelom, odležala tri godine. Također, predstavljena su i predikatna vina, sljubljena s slavonskim slasticama, poput izborne berbe s odličnim balansom kiselina i šećera, te ledena berba iz 2018. snažnih aroma grožđica, suhih smokava, kože i meda.
Na kraju degustacije, otkrivene su etikete, a svoja vina predstavile su nam vinarije: Josipović, Podrum Kutjevo, Krauthaker, De Gotho, Mihalj, Krauthaker, Galić, Jakobović i Perak Ova degustacija istaknula je golemi potencijal graševine kao sorte i njezinu raznovrsnost u različitim stilovima vina.
Projekt Svijet Graševine nije samo vinska inicijativa, već i spoj vinskog turizma, kulturne baštine i tradicije u Požeško-slavonskoj županiji, prepoznat i sufinanciran od strane Europske unije. Ukupna vrijednost projekta iznosi 8.729.448,52 eura, a Europska unija sufinancira ga s 7.364.375,34 eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.