Na pola puta između Moslavačke Gore i Parka prirode Lonjsko polje, u samom srcu Moslavine, pod organizacijom Turističke zajednice grada Popovače, Grada Popovače i Udruge vinogradara i voćara Škrlet, već jedanaesti put održana je “Večer škrleta i moslavačke kuhinje”. Ova enološko-gastronomska i kulturna manifestacija promovira škrlet kao autohtonu sortu vina Moslavine te moslavačke kulinarske delicije.
Tijekom ovogodišnje manifestacije, održano je javno predstavljanje “Moslavačke kuhinje” LAG-a Moslavine. Predstavljena je kuharica “Dobar tek u Moslavini”, u kojoj su suradnici ispričali cjelokupni put nastanka kuharice. Projekt je proveden u suradnji s LAG-om Mura – Drava iz Međimurja, slično Okusima domaće. Kroz nekoliko radionica, od preko 50 prikupljenih izvornih moslavačkih recepata, autorice Božica Brkan i Danijela Crnjak Andri odabrale su 13 recepata, koje su prezentirane u knjižici.
Uvaženi gosti pozdravili su posjetitelje i najavili buduće projekte s ciljem brendiranja Moslavine. Danijela Crnjak Andri, vlasnica ugostiteljskog obrta GastroGar i Gastro Akademije, istaknula je težak izbor recepata za knjižicu, naglašavajući bogatstvo utjecaja različitih naroda koji žive u tom području. Otkriveni su zanimljivi detalji, poput toga da je svjetski poznata Toskanska juha zapravo nastala u Moslavini, nazvana Zelena graničarska juha u ovoj knjižici, na temelju zapisanog recepta na janjećoj koži. Priča o nesretnom kuharu koji je otišao u Toskanu i tamo brendirao juhu dodatno obogaćuje kulturnu baštinu Moslavine.
“Projekt ‘Dobar tek u Moslavini’ zapravo je bio analiza i pokušaj da damo definiciju onoga što predstavlja Moslavačku kuhinju”, napomenula je Božica Brkan, književnica i novinarka te autorica teksta u knjižici. “Naša kuhinja je siromaška, ali upravo na toj siromaškoj podlozi možemo stvarati nešto novo. Ova knjižica je naš trud da proizvedemo ono što nedostaje i da zaštitimo dio naše kulturne baštine.”
Danijela je pripremila jela prema receptima iz knjižice, koja su nakon prezentacije bila dostupna za kušanje. Ponuđena su bila slatka i slana jela poput zelene graničarske juhe, ječmene kaše sa porilukom i pilećim želucima, bunceka – ficleka, kuhano-pečenog kolača od sala i torte učiteljice Štefanije Rožić. Sva ta jela savršeno su se kombinirala s škrletom vinara iz Moslavine, koimi su posjetitelje počastili vinarije: Miklaužić, Lagena Florijanović, Belajec, Klet Romić, Trdenić, Košutić, Seletković i Mikša.
Anica Lenart, voditeljica LAG-a Moslavine, naglasila je da je cijeli projekt imao cilj doprinijeti prepoznatljivosti Moslavine i očuvanju tradicionalnih jela. “Ovo je kraj jednog projekta, ali istovremeno i početak nečeg većeg. To je početak suradnje na mnogim drugim projektima kako bismo brendirali Moslavinu i učinili je prepoznatljivijom. Moslavina je jedinstvena, treba imati svoj identitet, a priča o hrani pokazuje da to može postići.”
U LAG-u Moslavina nadaju se da će u drugom izdanju knjižice “Dobar tek u Moslavini” moći objaviti još više recepata, budući da su reakcije na promociji bile izuzetno pozitivne. Nakon prezentacije, stolovi su se brzo popunili s jelima lokalnih OPG-ova 16 izlagača pripremili su razna jela koja su se odlično slagala s škrletima vinara, kako profesionalaca tako i hobista.
Časlav Matijević, poznati gastro putnik došao je iz Rijeke i pripremio tart od kozica i tart od tune kako bi savršeno upario s škrletom.
Kasandra Draganić, gastro novinarka i urednica portala “Vilicom kroz Hrvatsku”, pripremila je ukusan grah s gljivama i kobasicama, dok je chef Tomislav Špiček s društvom lovaca i ribolovaca iz Osekova pripremao šarane na rašljama i moslavački gulaš.
Među mnogim štandovima, posjetitelji su mogli kušati razne delicije koje se često pripremaju u moslavačkim kuhinjama, poput sarmi, pilećih krilaca s krumpirom, tačkrli sa sirom, bunceka, šunke u kruhu, tripica, knedli na pari s gulašem, krvavica i kobasica sa zeljem, kruha s masti i paprikom, lepinja, štrudli različitih vrsta, orahnjače, makovnjače, deserta sa škrletom i još mnogo toga.
Vinari hobisti izlagali su svoje škrlete koje proizvode za osobne potrebe. Među njima su se istaknuli članovi Udruge vinogradara i voćara Škrlet te članovi Proizvođačke organizacije Škrlet. Neki od profesionalnih vinara došli su kao gosti kako bi podržali manifestaciju i svoje kolege, te su njihova vina bila dostupna za kušanje na centralnom šanku.