Kako se u Popovači fino jelo i škrlet pilo…!

Na pola puta između Moslavačke Gore i Parka prirode Lonjsko polje, u samom srcu Moslavine, pod organizacijom Turističke zajednice grada Popovače, Grada Popovače i Udruge vinogradara i voćara Škrlet, već jedanaesti put održana je “Večer škrleta i moslavačke kuhinje”. Ova enološko-gastronomska i kulturna manifestacija promovira škrlet kao autohtonu sortu vina…

Na pola puta između Moslavačke Gore i Parka prirode Lonjsko polje, u samom srcu Moslavine, pod organizacijom Turističke zajednice grada Popovače, Grada Popovače i Udruge vinogradara i voćara Škrlet, već jedanaesti put održana je “Večer škrleta i moslavačke kuhinje”. Ova enološko-gastronomska i kulturna manifestacija promovira škrlet kao autohtonu sortu vina Moslavine te moslavačke kulinarske delicije.

Tijekom ovogodišnje manifestacije, održano je javno predstavljanje “Moslavačke kuhinje” LAG-a Moslavine. Predstavljena je kuharica “Dobar tek u Moslavini”, u kojoj su suradnici ispričali cjelokupni put nastanka kuharice. Projekt je proveden u suradnji s LAG-om Mura – Drava iz Međimurja, slično Okusima domaće. Kroz nekoliko radionica, od preko 50 prikupljenih izvornih moslavačkih recepata, autorice Božica Brkan i Danijela Crnjak Andri odabrale su 13 recepata, koje su prezentirane u knjižici.

Zdravko Andri ( Kod Bake), Danijela Crnjak Andri i Anica Lenart

Uvaženi gosti pozdravili su posjetitelje i najavili buduće projekte s ciljem brendiranja Moslavine. Danijela Crnjak Andri, vlasnica ugostiteljskog obrta GastroGar i Gastro Akademije, istaknula je težak izbor recepata za knjižicu, naglašavajući bogatstvo utjecaja različitih naroda koji žive u tom području. Otkriveni su zanimljivi detalji, poput toga da je svjetski poznata Toskanska juha zapravo nastala u Moslavini, nazvana Zelena graničarska juha u ovoj knjižici, na temelju zapisanog recepta na janjećoj koži. Priča o nesretnom kuharu koji je otišao u Toskanu i tamo brendirao juhu dodatno obogaćuje kulturnu baštinu Moslavine.

“Projekt ‘Dobar tek u Moslavini’ zapravo je bio analiza i pokušaj da damo definiciju onoga što predstavlja Moslavačku kuhinju”, napomenula je Božica Brkan, književnica i novinarka te autorica teksta u knjižici. “Naša kuhinja je siromaška, ali upravo na toj siromaškoj podlozi možemo stvarati nešto novo. Ova knjižica je naš trud da proizvedemo ono što nedostaje i da zaštitimo dio naše kulturne baštine.”

Danijela je pripremila jela prema receptima iz knjižice, koja su nakon prezentacije bila dostupna za kušanje. Ponuđena su bila slatka i slana jela poput zelene graničarske juhe, ječmene kaše sa porilukom i pilećim želucima, bunceka – ficleka, kuhano-pečenog kolača od sala i torte učiteljice Štefanije Rožić. Sva ta jela savršeno su se kombinirala s škrletom vinara iz Moslavine, koimi su posjetitelje počastili vinarije:  Miklaužić, Lagena Florijanović, Belajec, Klet Romić, Trdenić, Košutić, Seletković i Mikša.

Anica Lenart, voditeljica LAG-a Moslavine, naglasila je da je cijeli projekt imao cilj doprinijeti prepoznatljivosti Moslavine i očuvanju tradicionalnih jela. “Ovo je kraj jednog projekta, ali istovremeno i početak nečeg većeg. To je početak  suradnje na mnogim drugim projektima kako bismo brendirali Moslavinu i učinili je prepoznatljivijom. Moslavina je jedinstvena, treba imati svoj identitet, a priča o hrani pokazuje da to može postići.”

U LAG-u Moslavina nadaju se da će u drugom izdanju knjižice “Dobar tek u Moslavini” moći objaviti još više recepata, budući da su reakcije na promociji bile izuzetno pozitivne. Nakon prezentacije, stolovi su se brzo popunili s jelima lokalnih OPG-ova 16 izlagača  pripremili su razna jela koja su se odlično slagala s škrletima vinara, kako profesionalaca tako i hobista.

Časlav Matijević

Časlav Matijević, poznati gastro putnik došao je iz Rijeke i pripremio tart od kozica i tart od tune kako bi savršeno upario s škrletom.

Kasandra Draganić

Kasandra Draganić, gastro novinarka i urednica portala  “Vilicom kroz Hrvatsku”, pripremila je ukusan grah s gljivama i kobasicama, dok je chef Tomislav Špiček s društvom lovaca i ribolovaca iz Osekova pripremao šarane na rašljama i moslavački gulaš.

Tomislav Špiček

Među mnogim štandovima, posjetitelji su mogli kušati razne delicije koje se često pripremaju u moslavačkim kuhinjama, poput sarmi, pilećih krilaca s krumpirom, tačkrli sa sirom, bunceka, šunke u kruhu, tripica, knedli na pari s gulašem, krvavica i kobasica sa zeljem, kruha s masti i paprikom, lepinja, štrudli različitih vrsta, orahnjače, makovnjače, deserta sa škrletom i još mnogo toga.

Vinari hobisti izlagali su svoje škrlete koje proizvode za osobne potrebe. Među njima su se istaknuli članovi Udruge vinogradara i voćara Škrlet te članovi Proizvođačke organizacije Škrlet. Neki od profesionalnih vinara došli su kao gosti kako bi podržali manifestaciju i svoje kolege, te su njihova vina bila dostupna za kušanje na centralnom šanku.

Ivana Pranjić

Folkloraši KUD-a Stjepan Šajnović iz Osekova svečano su otvorili manifestaciju svojim plesnim točkama, prikazujući raskošne moslavačke nošnje i tradicionalne plesove.

Nakon blagoslova svakog jela i odobrenja Tomislava Špičeka, poklopci su skinuti, a jela su bila spremna za degustaciju. Cijeli program vodio je Domagoj Jakopović Ribafish, koji je potom pozvao prisutne na uživanje u degustacijama škrleta i ukusnih moslavačkih jela.

Moslavina se predstavila punim sjajem, predstavljajući raznoliku ponudu OPG-ova i vinarija. Ova manifestacija pružila je izvrsnu priliku za degustaciju raznolike gastronomske ponude i upoznavanje s prirodnim ljepotama ovog područja.

 

Živi bili, škrlet pili, Moslavinu posjetili!
Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

U vinoteci Brolo predstavljena gotovo izumrla istarska sorta vina – duranija!

Duranija je autohtona istarska sorta koja je gotovo nestala iz vinograda, ali zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vinara, doživljava svoj povratak. Ovu sortu karakteriziraju visoke kiseline, što je čini izvrsnom osnovom za svježa, lagana vina, ali ima veliki potencijal...

Pjenušava Klet Brda – u Vrutku!

Klet Brda, slovenska vinarija s impresivnom godišnjom proizvodnjom od šest milijuna butelja i izvozom u 26 zemalja, uvrštena je među 100 najboljih svjetskih vinarija. U zagrebačkom Vrutku, koji je zastupa na hrvatskom tržištu, predstavila je svoju liniju pjenušavih...

Započela Vinteligencija 2025: Prva hrvatska konferencija posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu!

  U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025, koja predstavlja prvi vinski događaj u Hrvatskoj posvećen širenju znanja o vinu i vinogradarstvu, s naglaskom na njihove lokalne i globalne kontekste. U organizaciji konzultantske tvrtke...

BregPremier 2025 – festival vina Bregovite Hrvatske!

Vinari Bregovite Hrvatske izuzetno su zadovoljni vinima prošlogodišnje berbe. Vjeruju kako bi im ta vina mogla donijeti nova odličja s uglednih svjetskih vinskih natjecanja. Samu pak berbu žele zaboraviti. Stigla je nikada ranije, sredinom kolovoza, pa se grožđe bralo...

Bili smo Pri Nami i kušali novu ponudu dnevnih jela – zagrebačkih gableca na žlicu!

Pri Nami je jedinstveni lokal smješten u skrivenom dvorištu zagrebačke robne kuće Nama, s ulazom iz Zakmardijevih stuba 4. Otvoren u ljeto 2023. godine, rezultat je suradnje poznatog ugostitelja Marina Levaja, vlasnika kultnog Mojo bara, i kazališnog i televizijskog...