U Zagrebu tijekom osamdesetih godina nije bilo mnogo street food barova, osim Hambyja u Draškovićevoj, koji je bio pionir među burger barovima. Ćevabdžinice su obično zatvarane rano, najkasnije do deset sati, osim rijetkih iznimaka, dok buregdžinice nisu posluživale alkohol, čime su pizzerije postale jedini lokali gdje su tinejdžeri mogli pojesti i popiti nešto nakon utakmica ili koncerata – uglavnom čašu piva!
Najpopularnija mjesta u to vrijeme bile su pizzerije, uglavnom smještene u centru oko Britanca, poput Erete, Sebastiana, Katarine i Kamenitih Vrata na Gornjem gradu, te Purgera u tadašnjoj Končarevoj ulici, koja danas nosi ime Ozaljska. Purger je bio poseban po tome što je imao najviše sjedećih mjesta, nije bio preskup i radio je najduže, čak do 5 sati ujutro. Osim toga, Purger je jedini preživio do danas!
U opisu Purgerovih pizza ne spominju se ni romane, ni napolitane, ni mozzarella, ni lardo tamo se i dalje pripremaju “old school” pizze s tradicionalnim sastojcima kao što su PIK sjeckana šunka, gauda ribani sir i tanko rezani šampinjoni. I imena su ostala kao nekad: Capriciosa, Vesuvio, Funghi, Calzone, Quattro Staggioni s dagnjama, Slavonska sa špekom i kulenom, Quatro Formaggi i Hawaii s ananasom.
U Purgeru je vrijeme stalo. Najbitnije da je opstao u ovih 45 godina.
Purger, kao muzejski primjerak važnog dijela zagrebačkog javnog života iz osamdesetih godina, nikad se ne bi trebao mijenjati, dok god može opstajati pod uvjetima, koji, više manje, traju četrdesetak godina. Purger je gastro povijest našeg grada pa smo odlučili provjeriti kakav je danas.
Smješten u oniskoj zgradi na broju 68, Ozaljske ulice na zagrebačkoj Trešnjevci, Purger već izvana ostavlja dojam prostora zadržanog u vremenu. Unutrašnjost zadržava istu atmosferu, s plavim dijelom koji je nepromijenjen od dana otvaranja i novijim, crvenim dijelom, stvarajući klasičnu atmosferu kvartovske pizzerije s šankom i električnom peći za pečenje pizza, te prostorom koji može ugostiti pedesetak osoba.
Na ulazu nas srdačno dočekuju vlasnica Adela i njen sin Toni Kubička, koji je ujedno i glavni majstor za pripremu pizza. Počinje kratka priča o povijesti, gdje saznajemo da je sve započelo davne 1979. godine kada je Mirko Kramarić preuzeo prostor i otvorio tadašnju pizzeriju Purger. Narednih 10 godina, pod njegovim vodstvom (imao je još dvije pizzerije: Katarinu i Kamenita vrata, a devedesetih je otvorio kultni klub Best), Purger je postao poznat. Od 1989., Purger se vratio u vlasništvo obitelji Klubička, koja uspješno vodi ovaj restoran sve do danas.
U još jednu od zanimljivosti sigurno spada da u Purgeru dulje od 30 godina radi i isti pekar, Darko Zakora. A Purger je vjerojatno među jedinim pizzerijama u gradu koji nemaju dostavu! Ne žele suradnje s dostavljačima, radije će posvetiti punu pažnju gostima na njihovom kućnom pragu.
U njihovoj ponudi nalazi se 23 vrste malih i velikih pizza po cijenama od 8 do 11 €, te 5 vrsta lasagne koje sami pripremaju po narudžbi. Radno vrijeme restorana je od 10 do 23 sata, a važno je napomenuti da se plaćanje može obaviti isključivo gotovinom, budući da ne prihvaćaju kartice.
www.instagram.com/pizzeriapurger/
www.facebook.com/pages/Pizzeria-Purger/206934159339101