U srcu Moslavine, Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvoj, zaštitu okoliša i prirodu Sisačko-moslavačke županije, pod vodstvom župana Ivana Celjaka, ponosno je predstavio svoju prvu manifestaciju “Škrlet u čaši” 16. ožujka. Ova inicijativa imala je za cilj promovirati Moslavinu kao turističku i vinsku destinaciju te naglasiti kvalitetu lokalnih vina i vinarija.
Manifestacija je uključivala ocjenjivanje mladih vina te je privukla veliki broj sudionika. Ukupno je pristiglo 37 uzoraka, od kojih je 15 bilo od profesionalnih proizvođača, dok su 22 uzorka poslali vinari hobisti. Škrlet, moslavac i dišeća ranina, sorte su Sisačko-moslavačke županije te su izazvale iznimno zanimanje lokalne zajednice.
“Novinari” koji prate eno-gastro scenu imali su privilegiju provesti predivan dan u srcu Moslavine, posvećen isključivo jednoj vinogradarskoj sorti – škrletu. Posjetivši tri vinarije – Cvanciger, Trdenić i Mikša – dobili su priliku dublje zaviriti u svijet ovog iznimnog vina te osjetiti koliko mu ljubavi i pažnje posvećuju vinogradari i vinari, stvarajući vrhunska vina.
Manifestacija je započela u Vinariji Cvanciger u Popovači, gdje su sudionici imali priliku upoznati se s poviješću škrleta i tradicionalnim običajem Vincekovo, izvedenim od strane članova KUD-a “Repušnica”. Nakon toga, put ih je vodio do Vinarije Trdenić, Vinarije Mikša te Vinskog dvora u Kutini. Lovro Miklaužić podijelio je priču o povijesti škrleta, a posjetitelji su imali priliku uživati u degustaciji moslavačkih specijaliteta. Završni dio manifestacije obuhvatio je dodjelu nagrada najuspješnijim proizvođačima škrleta, uključujući prezentaciju škrleta Ivice Florijanovića, koji je osvojio zlatnu medalju na prestižnom Decanterovom ocjenjivanju vina 2023. u Londonu.
Župan Celjak istaknuo je kako je manifestacija “Škrlet u čaši” dio šireg projekta za promociju turizma u Moslavini te je najavio dodjelu značajnih sredstava za unaprjeđenje turističkih sadržaja, što će doprinijeti daljnjem razvoju regije. Ocjenjivanje mladih vina pokazalo je izuzetnu kvalitetu, a najbolji škrleti su bili onaj Damira Košutića iz Kutine u kategoriji profesionalaca te Marijana Dolovčaka iz Udruge vinara Sveti Bartol Letovanski vrh u kategoriji amatera.
Manifestacija “Škrlet u čaši” istaknula je važnost škrleta na vinskom tržištu te pružila izvrsnu priliku moslavačkim vinogradarima i vinarima da pokažu svoje umijeće. S nestrpljenjem se očekuje sljedeća godina i nova prilika za okupljanje na ovoj sjajnoj manifestaciji.
Fotografije: Ivana Pranjić / CorkCroatia
www.corkcroatia.hr