Grk vinarije Lovrić (obitelj Milina) iz Lumbarde istaknuo se kao najzanimljivije vino iz berbe 2023. na kušanju naslijepo na nedavnoj radionici “Grk & prijatelji” u zagrebačkom restoranu Trilogija Fino i vino.
Vinar Renci Milina kaže da se njegovi od davnina bave vinogradarstvom i vinarstvom, a od 1988. počeo je on svoj vinarski profesionalni put. Ima samo pola hektara vinograda na pijesku, u Lumbarajskom polju, i samo dvije sorte, grk i plavac mali, od kojih rade bijelo, crno i rosé vino. Godišnje napune oko 2000 boca vina i nažalost vrlo brzo rasprodaju grk, a njegova aromatika i tijelo pokazali su na ovoj radionici da bi mogao još odležati u boci. Vino je zlatno žute boje, na mirisu ima nešto citrusa (mandarina!), breskve i kruške što mu daje kompleksnost i dašak profinjene rustikalnosti. Na okusu je slasno i pitko, manje alkoholno od drugih (12,5%), skladno i ukusno. Posebna je i etiketa na boci Lovrić – na njoj je nacrtan list loze grka na kojemu je plan Lumbarajskog polja i tri točkice – tri pozicije vinograda Milina-Lovrić. Uz vino je na degustaciji bila poslužena teletina u umaku od tunjevine (vitello tonnato) što se jako lijepo spojilo. Na radionici je bilo još nekoliko grka iz 2023. godine (vinarija Fides, Vitis, Cebalo, Popić iz Lumbarde, te Bačić iz Blata), a odležane varijante „sur lie“ predstavljene su kroz vina lumbardskih vinarija Bire (2021) i Zure (2019). U korčulanske grke, ubačen je i jedan „uljez“ s Lastova (Grk Hropić) koji je na slijepo opisan kao fin, izraženije kiselosti -i malo manje elegantan.
Vina su na kušanju bila poslužena u parovima, a na kraju je, uz fantastični prošek vinarije Zure iz 2017., došlo i slatko iznenađenje – poznati korčukanski kolačić klašun.
Klašune je pripremila samo za ovu prigodu svojim vještim slastičarskim rukama gospođa Silvana Milina, supruga Renca Miline. Priča kaže da tradicionalna obiteljska receptura dolazi s obližnjeg otočića Vrnika, od kuda je došao pradjed Peručić, a njegova kći, Rencijeva baka, naučila je raditi klašune svoju kći, a kći (Rencijeva mama) prenijela je recept svojoj snahi, gospođi Silvani. I tako su se oduvijek jeli vrnički klašuni uz grk Lovrić, koji je ovaj svoj naziv/nadimak dobio po jednom članu obitelji koji se zvao Lovro, a budući da je u Lumbardi puno Milina, razlikuju se – upravo po nadimcima.
U Lumbardi djeluje udruga vinara koja broji već 13 članova i svi su ponosni nositelji oznake ZOI Lumbarda. Dok čekamo da se oznaka ZOI (zaštićena oznaka izvornosti) dodatno potvrdi i u EU, najbolje je u grku uživati na Korčuli, jer odande je potekao i ondje mu je dom.