Šestero prijatelja poželjelo se ponovno naći i neobavezno kombinirati hranu i vina. 🙂 Početna ideja je bio tatarski uz bijela vina, ali kakva bi to bila večera bez glavnog jela, pa se na jelovniku našao i chili con carne i fina “Vanjina” torta”. Trebalo je proširiti i ponudu vina. Tako smo kušali i vino bez etikete (prvo kušanje), neka macerirana (mlađa i starija), jedno crno i jedno slatko.
Za početak, domaćica je napravila zapečene jabuke s kozjim sirom. Uz taj amuse-bouche otvorili smo dva starija pjenušca. Bolje se snašao Zdjelarevićev Millenium iz 2000. s iznimnom svježinom (za godine) i ne brojnim, ali finim mjehurićima.
Tatarski je bio izvrstan. Domaćica je podijelila s nama sastojke, a količine ostaju tajna (junetina, crveni luk, češnjak, kapari, inćuni, kiseli krastavci, žutanjak, senf, maslinovo ulje, sol, papar, otkoštene masline, pire od rajčice, kajenski papar. Prvo vino koje ga je fino i dostojno pratilo (iako mlado) bilo je bez etikete, varijanta DIšpeta (cuvée – zlatarica, maraština, trbljan) vinarije Govorko. Nekoliko prvih zalogaja i gutljaja – taman za početak fine večere!
Iza njega ipak malo tjelesnije vino – SAGUL 2019 vinarije Violić s Pelješca – macerirani rukatac, čistih mirisa i okusa. Ova je kombinacija bila izvrsna. Čvrsto, kompleksno vino pratilo je tartar u stopu. “Bogato, fino, s aromama sušenoga i orašastog voća.” rekli su sudionici večere. Pisali smo o ovom vinu na Vinskim zvijezdama – 2020#3:
Vinske zvijezde 2020 #3: na blagdan Velike Gospe kušajte jantarni rukatac – Sagul!
Blažić Rebula 2009 – ovo je vino dugo stajalo u mom viskom hladnjaku i čekalo neku prigodu. Iako već diskretno na nosu, u ustima je bilo jako čisto, ugodno, herbalno.
A napokon je došlo i glavno jelo 😉 Chili con carne. (Ljuta papričica s mesom). To je začinjeno pirjano jelo koje se može pripremiti na nekoliko načina. Nekada se chili radio samo s mesom bez graha, ali tijekom povijesti se mijenjao pa je danas najraširenija verzija Chilija – s junetinom, crvenim grahom i kukuruzom, podrijetlom iz Meksika. Ta je verzija bila i na našem stolu. Najčešći sastojci su, uz meso, grah i kukuruz, crveni luk, crvena paprika, “pelati” rajčica, ljuta mljevena chili papričica (ili kajenski papar) i nezaobilazni začin – korijander. Naš je bio taman – srednje pikantan. 🙂
Uz ovo bi jelo bolje išao syrah, kao pikantije vino od merlota, ali i Merlot Korlat se ugodno družio sa chilijem – posebice kad je u tanjuru bilo i bulgura. Kad se chili kušao bez bulgura, jelo je pokrilo vino. Pomalo nespretan izbor (mea culpa, ne volim ljuto, pa sam se nadala slabijem chiliju), ali razlog više da sljedeći put kušamo Korlatov syrah ili cabernet sauvignon – ili neki cuvée crnih sorti. Sigurna sam da će ići bolje. Francuzi uz chili preporučuju vina (južne) doline Rone (Gigondas, Lirac) ili cabernet franc iz doline Loire. https://www.toutlevin.com/article/que-boire-avec-un-chili-con-carne
Merlot Korlat 2016 uz chili je dakle, dobro prošao, ali bolje bi bilo išlo pikantnije i kompleksnije vino! Kada ga kušate samostalno, ovaj merlot izražava svoju prelijepu voćnost (šljiva, višnja) te čokoladne note i nježni miris vanilije. Moćno, voćno i bogato. Neki od nazočnih opisali su ga kao “sexy vino” 😉
“Vanjina” torta bila je prelijepo iznenađenje. Finih sastojaka (mljeveni badem, rogač, suha šljiva, grožđice namočene u rum, kakao, pekmez od ljute naranče…) bila je to prava energetska bomba, a s njom se lijepo spojio Bodrenov slatkiš.
Bodren ice& sweet wine 2017 je spoj rajnskog rizlinga, pinota bijelog i traminca, okusa zrele jabuke, kruške viljemovke, breskve, marelice. Vino usklađenih kiselina, sladora i alkohola, uz jedva zamjetnu pikantnost crnog papra, potvrdilo je kvalitetu kao i ostalih Bodrenovih vina koja smo kušali.
Bilo je tu još jedno crno vino (da vidimo kako crno ide uz kolač), ali Bodrenov cuvée ostao je prvi – i najbolji izbor uz desert.
U očekivanju novih nastavaka Večere za šest, želimo vam ugodan radni tjedan!
Živjeli!